Egipt to popularny kierunek turystyczny, który od wielu lat jest chętnie wybierany przez Polaków w okresie jesienno-zimowym. To właśnie w Delcie Nilu podróżni poszukują przyjemnego ciepła promieni słonecznych, których tak bardzo brakuje wówczas w naszym kraju. Nieodłącznym problemem podróżowania poza obszar UE jest kwestia finansów. Dlatego przed rozpoczęciem zwiedzania Doliny Królów i fotografowania się na tle odwiecznych piramid oraz Sfinksa warto poznać miejscową walutę.

Jaka jest oficjalna waluta w Egipcie?

Oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski, który dzieli się z na 100 piastrów, a te z kolei na 1000 milinów. Wartość funta egipskiego (stan na III kwartał 2024 roku) jest równa około 0,08 polskiego złotego. W ostatnim czasie egipska waluta stopniowo ugruntowuje swoją pozycję na rynku po drastycznych spadkach, które miały miejsce pod koniec 2022 roku. Obecnie jej notowania uważa się za stabilne, jednak przed wyjazdem warto dokładniej zapoznać się z aktualną pozycją oficjalnej waluty egipskiej na światowym rynku finansowym.

Nie ulega wątpliwości, że waluta Egiptu jest w Polsce bardzo rzadko spotykana. Nawet największe kantory nad Wisłą z reguły nie dysponują tamtejszymi banknotami, dlatego podróżni są zmuszeni do poszukiwania innych, znacznie skuteczniejszych rozwiązań. Płatności kartą są możliwe w Egipcie, jednak opcja ta jest z reguły możliwa wyłącznie w większych sklepach lub hotelach. Warto zatem być przygotowanym na potencjalną odmowę wykorzystania karty debetowej lub kredytowej na miejscu – zwłaszcza, gdy w planie wycieczki znajduje się zwiedzanie egipskich bazarów lub wizyty w miejscowościach, które są mniej popularne pod względem turystycznym. Gotówka w takich miejscach będzie niezbędna, przez co większość odwiedzających państwo na północy Czarnego Lądu decyduje się na zakup funtów egipskich na miejscu. Jaka waluta w Egipcie będzie zatem najbardziej użyteczna? Okazuje się, że do doliny Nilu najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro.

Jakie dolary można wymienić na walutę egipską?

Zakup obu walut – zarówno euro, jak i dolara amerykańskiego – nie stanowi większego problemu w naszym kraju. Tego typu transakcji można bowiem dokonać w każdym kantorze, a jedynym wyzwaniem jest wówczas znalezienie miejsca, które zaoferuje najbardziej opłacalny kurs. Wiele egipskich placówek handlowych chętnie przyjmuje płatności w euro lub dolarach, jednak stosowany na miejscu przelicznik jest z reguły niekorzystny dla kupującego. Opcja uiszczania należności na miejscu w walucie amerykańskiej lub europejskiej jest z pewnością wygodna, jednak w końcowym rozrachunku najczęściej okazuje się być nieopłacalna pod względem finansowym.

Znalezienie na miejscu kantoru i wymiana euro lub dolarów na funty egipskie wydaje się być najbardziej oczywistym rozwiązaniem, jednak w przypadku transakcji tego typu można napotkać pewne obiektywne problemy. Dotyczą one waluty amerykańskiej, ponieważ w Egipcie nie są akceptowane banknoty pochodzące ze starszych serii. Wynika to z faktu, że wymiana uszkodzonych lub starszych dolarów na nowsze jest niemożliwa nawet w bankach, dlatego lokalni sklepikarze najczęściej odmawiają przyjęcia banknotów z tzw. „małymi głowami”. Jakie dolary do Egiptu należy zatem zabrać? W Kraju Faraonów najbezpieczniejsze będzie płacenie banknotami amerykańskimi, które wydane zostały po 2012 roku. W przypadku waluty euro turyści nie muszą natomiast przykładać większej wagi do numeru serii posiadanych w portfelu pieniędzy.

Czy warto przygotować się do wymiany waluty przed podróżą do Egiptu?

Podróż do Egiptu wymaga podjęcia pewnych działań, które pozwolą przygotować się na nadchodzące wydatki. Najczęściej popełnianym przez turystów błędem jest zabieranie do opisywanego kraju rodzimych banknotów – opcja ich wymiany na miejscu praktycznie graniczy z cudem, a nieliczne kantory oferujące tę możliwość operują zwykle na nieopłacalnych kursach transakcji. Warto jednak mieć przy sobie w Egipcie kartę płatniczą, ponieważ w kryzysowych sytuacjach może się ona okazać na wagę złota faraonów!

W większych miastach, takich jak Kair, Aleksandria, Giza, Suez lub Luksor, w wielu miejscach można napotkać bankomaty (oznaczone skrótem ATM). Wypłata gotówki w funtach egipskich jest zatem możliwa, natomiast sam kurs przewalutowania oraz wysokość dodatkowych opłat to kwestie uzależnione od pomniejszych czynników. Ciekawą alternatywą są przelewy międzynarodowe, czyli opcja przesyłu środków pieniężnych w walucie, która jest w danym przypadku najbardziej przydatna. Pozwala to dokonać błyskawicznego przelewu określonej sumy po kursie znacznie bardziej korzystnym, niż ten oferowany przez bank.

Jakie są najczęściej spotykane banknoty w egipskiej walucie?

Waluta w Egipcie z reguły przyjmuje postać banknotów. Monety, takie jak te o nominałach 10, 20 oraz 50 piastrów, są rzadko spotykane. W obiegu najwięcej jest banknotów o wartości 10, 20, 50 oraz 100 funtów egipskich, na których można znaleźć oznaczenia w dwóch językach – arabskim i angielskim. Na każdym banknocie umieszczono również symbole i ilustracje o dużym znaczeniu narodowym. Wprawne oko odnajdzie tutaj między innymi hieroglify, piramidy oraz Al-Azhar, czyli jeden z najważniejszych meczetów na świecie.

Przygotowując się do podróży do Egiptu, należy jednak pamiętać o tym, że nadwyżka kupionych funtów egipskich może okazać się kłopotliwa w ostatecznym rozrachunku. Wpływ na to ma fakt, że wymiana egipskiej waluty na euro lub dolary pod koniec pobytu na północy Afryki jest praktycznie niemożliwa. Deficyt zagranicznych nominałów jest na rynku tak znaczący, że pozbycie się niechcianych banknotów graniczy wręcz z cudem. Warto zatem dokonywać wymian na bieżąco – tak, aby pod koniec pobytu opróżnić swój portfel z waluty, którą trudno będzie spożytkować po powrocie do Polski.

Gdzie najlepiej wymienić dolary na walutę Egiptu?

Odpowiednio zaplanowana podróż jest gwarancją zadowolenia na miejscu. Z tego powodu warto wcześniej zapoznać się ze standardem i lokalizacją wybranego przez siebie hotelu, najciekawszymi atrakcjami w miejscu noclegu oraz wahaniami kursu, jakimi charakteryzuje się dana waluta. Egipt jest krajem otwartym na zwiedzających, dlatego kantory oraz bankomaty można znaleźć w pobliżu najpopularniejszych punktów turystycznych. Warto zatem rozejrzeć się po okolicy i odnaleźć najbliższe centrum handlowe, bank lub plac – to właśnie tam z reguły najłatwiej dokonać pożądanych operacji finansowych. Nie należy także zapominać o alternatywie, jaką stanowią platformy oferujące przelewy do Polski oraz do Egiptu po opłacalnych kursach.

W Egipcie istnieje zatem wiele możliwości zarządzania swoimi wydatkami. Wakacje nie powinny kojarzyć się przecież z przesadnym oszczędzaniem i przeliczaniem każdej złotówki na lokalną walutę. Odpowiednio dobrany sposób płatności oraz metoda nabywania lokalnej waluty najczęściej okazują się być bezcenne – to właśnie dzięki nim możliwe jest skupienie się w pełni na pięknie przyrody i oszałamiających zabytkach, jakie położone są w dolinie Nilu!