Bułgaria to popularny kierunek letnich podróży. Polacy wyjeżdżają tam z myślą o pięknych plażach i słonecznej pogodzie. Jakie pieniądze przygotować na podróż do Bułgarii? Czy w kraju tym można płacić kartą?

Waluta Bułgarii

Walutą Bułgarii jest lew bułgarski. Odkąd go wprowadzono, dwukrotnie przeszedł denominację związaną z inflacją.

Najważniejsze informacje o walucie w Bułgarii:

  • lew bułgarski jest zapisywany również jako BGN i лв,
  • 1 lew to 100 stotinek,
  • nazwa bułgarskiej waluty pochodzi od jednego z symboli tego kraju, czyli lwa,]
  • bułgarskie banknoty są dostępne w nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 lewów,
  • bułgarskie monety mają nominały 1, 2, 5, 10, 20 i 50 stotinek, a także 1 i 2 lewy.

Do 31 grudnia 2020 roku w obiegu były banknoty o nominale 2 lewy. Doszło jednak do ich wycofania – ten nominał mają obecnie jedynie monety.

Jak wyglądają pieniądze w Bułgarii?

Pieniądze w Bułgarii są kolorowe. Każdy banknot ma hologram i zupełnie inny odcień.  Znajdują się na nich motywy kojarzące się z Bułgarią, w tym znane postaci.

Natomiast monety mają kolor miedziany, srebrny i złoty. Najwyższe nominały łączą dwie ostatnie barwy.

Jak uzyskać bułgarską walutę w gotowce?

Bułgarskie lewy nie są tak popularne jak dolary czy euro, ale można je wymienić w niektórych kantorach. Najłatwiej znaleźć je w punktach, które prowadzą sprzedaż internetową. Kursy mogą być jednak mało korzystne, dlatego warto rozważyć inne formy płatności.

Niektóre osoby decydują się też na zabranie ze sobą euro i wymienienie go na lewy już na miejscu. Takie transakcje można zrealizować w praktycznie każdym kantorze, ale podwójne przewalutowanie zwykle nie jest opłacalne. Może ono okazać się korzystny jedynie przy chwilowych większych wahaniach cen obu walut lub w sytuacji, gdy masz już wymienione euro i nie masz gdzie go wydać.

W Bułgarii można próbować wymienić również złotówki. To jednak mało popularna waluta, a więc nie będzie ona dostępna we wszystkich kantorach. Takie rozwiązanie zwykle jest najkorzystniejsze, ale wymaga szukania punktu, który przyjmuje złotówki.

Istnieją też inne sposoby na uzyskanie lewów w gotówce. To:

  • wypłata w bankomacie – jeśli jednak korzystasz z polskiej karty, musisz liczyć się z dużymi opłatami za taką transakcję. Rozwiązanie to jest korzystne jedynie w sytuacji, gdy masz kartę międzynarodową lub konto walutowe,
  • odbiór pieniędzy na poczcie – to opcja dostępna w przypadku szybkich przelewów międzynarodowych. W trakcie zlecania takiego przekazu można wybrać sposób odbioru pieniędzy – np. w urzędzie pocztowym w Bułgarii. Takie rozwiązanie jest sposobem na uzyskanie najkorzystniejszego kursu i ominięcie opłat bankowych za przewalutowanie. Do odbiorcy trafiają środki w już wybranej walucie.

Jeśli jednak wybierasz wymianę w kantorze, pamiętaj, by unikać punktów w hotelach i na lotniskach. Lepsze kursy znaleźć można w mieście, z dala od atrakcji turystycznych.

Czy w Bułgarii można płacić euro?

Zastanawiasz się, czy w Bułgarii można płacić euro? Teoretycznie jest to możliwe, ale tylko w niektórych turystycznych miejscowościach. Kurs zwykle okazuje się dość niekorzystny w stosunku do płatności w lokalnych lewach. Co ciekawe, w Bułgarii przyjmuje się głównie banknoty euro – w wielu miejscach nie da się zapłacić monetami. Reszta jest natomiast wydawana w lewach.

W euro można zapłacić również za autostrady i opłaty drogowe. Wówczas również należy korzystać z banknotów.

Płatność kartą w Bułgarii

W wielu miejscach w Bułgarii znajdują się terminale, jednak płatności polskimi kartami wiążą się z opłatami. Ich wysokość zależy od rodzaju prowadzonego konta oraz oferty Twojego banku. Lepiej sprawdzają się karty międzynarodowe lub takie, na których znajduje się suma już przeliczona na lewy.

Trzeba liczyć się też z tym, że nie we wszystkich miejscach w Bułgarii będzie można zapłacić kartą. Taka opcja jest dostępna przede wszystkim w większych miastach i w okolicach ważnych atrakcji turystycznych. W niewielkich sklepach lub taksówkach może pojawić się problem. Dobrym pomysłem jest więc zabranie ze sobą choć niewielkiej kwoty lewów lub euro.

Bankomaty w Bułgarii

Gotówkę w Bułgarii można wypłacić w bankomacie, choć jest to drogie rozwiązanie. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, wybierz odpowiednią sieć. W Bułgarii bankomaty znajdziesz na ulicach, w placówkach bankowych, w okolicach atrakcji turystycznych oraz w centrach handlowych. Niektóre z nich naliczają jednak zdecydowanie większą prowizję niż inne – konieczna jest zmiana wersji językowej na angielską i dokładne czytanie informacji wyświetlanych na monitorze. 

Wypłata gotówki w bankomacie może okazać się droższa niż wymiana pieniędzy w kantorze. Z tego powodu w banknoty lepiej zaopatrzyć się jeszcze przed wyjazdem.

Ceny w Bułgarii

Skoro wiesz już, czym płacić w Bułgarii, sprawdź aktualnie obowiązujące tam ceny. Pozwolą one na oszacowanie, jak duża kwota będzie Ci potrzebna podczas pobytu. Prezentują się one następująco:

  • pomidory 1 kg – 2 BGN,
  • marchewki 1 kg – 1,20 BGN,
  • ogórki 1 kg – 3,50 BGN,
  • cytryny 1 kg – 3 BGN,
  • ziemniaki 1kg – 1 BGN,
  • masło – 6 BGN,
  • ser żółty 1 kg – 16 BGN,
  • mleko – 2,35 BGN,
  • ketchup – 3 BGN,
  • makaron 500 g – 2,80 BGN,
  • woda mineralna – 1,20 BGN.

Jednorazowy bilet na autobus to zazwyczaj 1,5-2 BGN. Turyści mogą zakupić też karnety biletowe, które pozwalają na zmniejszenie kosztu przejazdu za poszczególne dni. To dobra opcja przy dłuższy pobycie.

Międzynarodowe przelewy do Bułgarii

Korzystasz z usług na terenie Bułgarii? Chcesz opłacić internetowe bilety czy nocleg w lokalnej walucie? Nasza firma oferuje możliwość wykonania szybkich przelewów zagranicznych. Dzięki nim możliwe staje się przesłanie środków zarówno bliskim, jak i usługodawcom, korzystając z atrakcyjnego kursu. 

Przelewy pieniężne do Bułgarii umożliwiają dostarczenie środków na konto, kartę lub z odbiorem osobistym w urzędzie pocztowym. Są przesyłane w zaledwie kilka minut – to dobre rozwiązanie też wtedy, gdy podczas wycieczki zabraknie Ci gotówki.