Pieniądze w Austrii – waluta, bankomaty i ceny
Austria to piękny kraj, do którego wyjeżdża się zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych. Przed podróżą do tego państwa warto dobrze się przygotować, by pierwsze dni pobytu przebiegły bez niepotrzebnego stresu. Jaka waluta obowiązuje w Austrii? Czym najlepiej płacić w tym kraju?
Waluta w Austrii
W Austrii obowiązuje euro. To jedyny środek płatniczy oficjalnie uznawany przez rząd.
Najważniejsze informacje o austriackim euro:
- euro jest określane symbolem € lub EUR,
- w Austrii korzysta się z banknotów o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 EUR,
- na 1 euro składa się 100 eurocentów,
- W Austrii korzysta się z monet w nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 eurocentów oraz 1 i 2 euro.
Wyjeżdżając do Austrii, warto mieć przy sobie gotówkę na co najmniej kilka pierwszych dni. W większości miejsc można płacić kartą, ale dodatkowe banknoty pozwolą na uniknięcie stresu, jeśli okaże się, że dany sklep czy lokal gastronomiczny nie dysponuje terminalem. W Austrii można płacić euro wydanym w dowolnym kraju członkowskim.
Jak wygląda austriackie euro?
Banknoty euro wyglądają tak samo w każdym kraju członkowskim, który zdecydował się przyjąć tę walutę. Nie widnieją na nich wizerunki ludzi. Na pieniądzach umieszczono fragmenty budowli w konkretnych stylach oraz znanych zabytków.
Nieco inne są natomiast monety. Z jednej strony zawsze znajduje się nominał i mapa UE, ale z drugiej widnieją symbole charakterystyczne dla danego państwa. Na austriackim euro umieszczono takie motywy jak:
- wizerunek pacyfistki Berthy von Suttner,
- wizerunek Wolfganga Amadeusza Mozarta,
- wiedeński Pawilon Secesji,
- Belweder,
- katedra św. Szczepana,
- pierwiosnek alpejski,
- szarotka,
- goryczka.
Jak zdobyć gotówkę obowiązującą w Austrii?
Euro w gotówce można uzyskać na kilka sposobów. Najpopularniejsze z nich to:
- wymiana w kantorze – w kantorach stacjonarnych i internetowych można wymienić złotówki na gotówkę w różnych walutach. Euro jest podstawowym elementem oferty takich miejsc, dlatego kupisz je w każdym punkcie. Walutę można wymienić zarówno jeszcze przed wyjazdem, jak i już w Austrii. Trzeba jednak pamiętać, że kantory na dworcach czy lotniskach zwykle mają niekorzystny kurs,
- wypłata z austriackiego bankomatu – w Austrii sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Pieniądze wypłacisz w nich również z użyciem polskiej karty, jednak pamiętaj, że zwykle wiąże się to z prowizją,
- odbiór na poczcie – szybkie przelewy międzynarodowe realizowane przez pośredników pozwalają na przesłanie pieniędzy z odbiorem osobistym w placówce pocztowej. Gotówkę można otrzymać już w ciągu kilku minut od zlecenia przekazu. To sposób na wymianę pieniędzy po najkorzystniejszym kursie.
Czy w Austrii można płacić kartą?
Austria to rozwinięty, duży kraj, w którym nie ma problemów z płatnościami bezgotówkowymi. Zdecydowana większość hoteli, kawiarni czy restauracji korzysta z terminali, które akceptują nie tylko karty, lecz także systemy zbliżeniowe – np. Apple Pay i Google Pay. Jakiekolwiek problemy z płatnościami bezgotówkowymi mogą występować głównie w niewielkich miejscowościach i na wsiach.
W Austrii można płacić również polskimi kartami debetowymi i kredytowymi. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie transakcje w złotówkach wymagają przewalutowania. Niektóre banki pobierają dużą prowizję za takie operacje, dlatego często płacenie polską kartą za granicą bywa kosztowne.
Czym najlepiej płacić w Austrii?
Wybór pomiędzy płatnościami kartą a gotówką zawsze należy do Ciebie. Najlepiej kierować się kursem czy dodatkowymi kosztami przewalutowania naliczanymi przez Twój bank. Wiele osób decyduje się na wyrobienie karty międzynarodowej, która pozwala na płatności bezgotówkowe po korzystniejszym kursie. Dobrym wyborem jest też wykonanie szybkiego przelewu pieniężnego do Austrii – pieniądze mogą trafić na Twoje konto, kartę lub czekać w placówce pocztowej.
Wyjeżdżając do Austrii, warto mieć przy sobie chociaż niewielką sumę gotówki – nawet jeśli przez cały pobyt zamierzasz płacić kartą. Zawsze trzeba bowiem liczyć się z awariami terminali czy np. transportem z lotniska, za który nie da się zapłacić bezgotówkowo.
Ceny w Austrii
Przykładowe ceny w Austrii prezentują się następująco:
- chleb – 1,09 euro,
- bułka kajzerka – 0,15 euro,
- mleko 1 l – 1 euro,
- ser żółty 250 g – 0,85 euro,
- jabłka 1 kg – 2,19 euro,
- banany 1 kg – 2,29 euro,
- ziemniaki 1 kg – 1,15 euro,
- woda mineralna – 0,55 euro,
- Coca Cola – 1,49 euro,
- mąka pszenna – 0,45 euro,
- olej słonecznikowy 1 l – 1,79 euro,
- piwo – 0,88 euro.
Za bilety na transport publiczny trzeba zapłacić zwykle około 2,40 euro. Wejścia do atrakcji turystycznych kosztują natomiast od kilku do kilkudziesięciu euro, w zależności od zabytku. Ceny różnią się w zależności od wieku – dorośli płacą kilkadziesiąt procent więcej niż dzieci.
Wysyłanie pieniędzy do Austrii
Przelew do Austrii może być potrzebny nie tylko w sytuacji, gdy planujesz wycieczkę, lecz także wtedy, gdy bliskie Ci osoby mieszkają w tym kraju. Przekazy międzynarodowe realizowane przez pośredników to sposób na błyskawiczne dostarczenie pieniędzy na kartę, konto lub do odbioru w placówce pocztowej. Kwota jest przesyłana od razu w walucie wybranej podczas zlecania przelewu. W ten sposób można skorzystać z atrakcyjnego kursu i nie tracić na wymianie złotówek na euro już na miejscu.
Takie rozwiązanie sprawdza się również w sytuacji, gdy opłacasz usługi realizowane w Austrii. Może przydać się podczas kupowania elektronicznych biletów do atrakcji przez stronę internetową lub płacenia faktur, np. za internet. W ten sposób można uniknąć nie tylko wysokiego kursu wymiany, lecz także prowizji za międzynarodowe przekazy pieniężne nakładanej przez Twój bank.
Przelewy międzynarodowe po korzystnym kursie można wykonać za pośrednictwem takich firm, jak np. EasySend. Wystarczy wybrać odpowiednią walutę i sposób przekazu, a następnie zlecić szybki przelew. To wygodny sposób na przekazywanie środków bliskim – również tym, którzy są aktualnie na zagranicznych wycieczkach.