Wyjazdy do pracy w Niemczech cieszą się sporą popularnością wśród wielu Polaków. Osoby, które nie mogą znaleźć dobrze płatnej pracy w kraju mimo dobrych kwalifikacji i doświadczenia mogą spróbować swoich sił na niemieckim rynku pracy. W 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie netto dla osoby pracującej na pełen etat w Niemczech to około 2244 euro. A zatem na jakie zarobki w Niemczech mogą liczyć obywatele Polski wyjeżdżający za granicę? Przejrzyj artykuł, a dowiesz się, ile zarabia się w Niemczech na rękę.

Jakie są aktualne średnie zarobki na rękę w Niemczech?

W 2024 roku minimalne zarobki w Niemczech to 11,41 euro brutto na godzinę. To stosunkowo dobra stawka, która w przeliczeniu na złotówki daje nam sporo ponad 50 złotych za godzinę pracy. W Polsce na takie stawki mogą liczyć już wyłącznie wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści.

Zgodnie z danymi DRV roczna średnia krajowa w Niemczech brutto wynosiła w 2023 roku 43 132 euro. Obecnie rynek odnotowuje trendy wzrostowe, co oznacza, że w tym roku średnia krajowa może być jeszcze wyższa.

Pracownicy z doktoratem lub habilitacją mogą zarabiać średnio około 8 tysięcy euro miesięcznie. Podobne zarobki osiągają zawodowi piloci, choć tutaj wynagrodzenie jest bliże 9 tysiącom euro miesięcznie.

Uwaga! Jeśli ktokolwiek z Twoich bliskich wybiera się do pracy na terenie tego kraju, musisz wiedzieć, że przelewy do Niemiec możesz wykonać ekspresowo i bez ukrytych kosztów. Wystarczy, że skorzystasz z internetowej platformy do realizacji takich transakcji z przeliczeniem kursu od ręki.

Najlepiej zarabiająca grupa w Niemczech to osoby zajmujące stanowiska menedżerskie oraz dyrektorskie. Wtedy pensje brutto w skali miesiąca sięgają do ponad 23 tysięcy euro. Mimo wysokich zarobków w Niemczech obowiązują limity składek ustawowych na emeryturę. To oznacza, że nie da się odkładać na państwowe konto więcej środków, niż przewiduje to prawo.

Czym różni się średnia krajowa Niemiec od średniej krajowej w innych krajach?

Średnie zarobki w Niemczech są wyższe w porównaniu do pensji osiąganych w innych krajach znajdujących się na terenie Europy. Przykładowo:

  • W Wielkiej Brytanii średnia pensja w 2023 roku wynosiła około 37,000 funtów rocznie, co w przybliżeniu odpowiada około 42,000 euro, a to niższa stawka w porównaniu do zarobków w Niemczech.
  • We Francji średnie wynagrodzenie brutto wynosi około 39,600 euro rocznie. W Niemczech pracownicy osiągają zdecydowanie wyższe stawki rocznego wynagrodzenia.
  • W Polsce, średnia krajowa jest znacznie niższa w stosunku do Niemiec i wynosi około 18,900 euro rocznie​.

Pamiętajmy jednak, że na terenie tego kraju mimo tego, że średnie zarobki w Niemczech są dość wysokie, to jednak podatki dochodowe są dość problematyczne. Kwota wolna od podatku w Niemczech to 11,064 euro. Do tego poziomu nie płacimy podatku dochodowego.

Kolejny pułap to kwota zarobków do 66,760 euro, gdzie odprowadzony podatek dochodowy wynosi od 14 do nawet 42%. Po przekroczeniu pułapu powyżej 66,760 euro urząd skarbowy w Niemczech narzuca obligatoryjny podatek 42%.

Ile dokładnie zarabia się w Niemczech na rękę?

Dokładne stawki netto zarobków na terenie Niemiec znają tylko pracownicy, którzy są zatrudnieni w firmach działających w tym państwie. Niemniej jednak zgodnie z danymi udostępnionymi przez Deutscher Gewerkschaftsbund (Federacja Niemieckich Związków Zawodowych) godzinowe stawki dla poszczególnych branżą to:

  • Ustawowa płaca minimalna – 12,41 euro.
  • Dekarstwo – 15,60 euro.
  • Malarstwo i lakiernictwo – 14,50 euro.
  • Opieka nad osobami starszymi – 18,25 euro.
  • Praca tymczasowa – 13,50 euro.

Powyższe stawki dotyczą głównie stanowisk specjalistycznych obejmowanych przez wykwalifikowanych pracowników.

Osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w powyższych branżach, mogą zatrudnić się w Niemczech i osiągać miesięczne dochody na poziomie do ok. 2900 euro w przypadku opieki nad osobami starszymi. W przeliczeniu na złotówki to sporo ponad 10 000 złotych.

Kiedy osiągamy dochody na terenie Niemiec, powinniśmy wiedzieć, jak realizować przelewy zagraniczne. To przydatna wiedza szczególnie wtedy, kiedy zamierzamy część zarobków przesyłać do rodziny w Polsce.

Jakie czynniki wpływają na wysokość średnich zarobków w Niemczech?

W praktyce wartości średniej krajowej w Niemczech różnią się od sektora gospodarki, poziomu wykształcenia pracownika oraz czynników demograficznych. Wyróżniamy też inne czynniki, które mogą rzutować na wysokość średniego wynagrodzenia na terenie Niemiec:

  1. Polityka rządu – wszelkie przepisy dotyczące minimalnych stawek godzinowych, podatków, kwot na ubezpieczenia społeczne rzutują na wysokość miesięcznego wynagrodzenia netto.
  2. Konkurencja międzynarodowa – wysokie standardy jakości i innowacyjność wymagana na światowych rynkach często prowadzą do wyższych wynagrodzeń dla specjalistów, którzy mogą spełnić te wymagania.
  3. Rozwój nowych technologii – automatyzacja procesów i zmieniające się zapotrzebowanie może rzutować na wysokość średniego wynagrodzenia.

Polityka wynagrodzeń na terenie Niemiec jest zmienna, choć tak jak w większości krajów na terenie Europy średnie miesięczne i roczne wynagrodzenie ma tendencję wzrostową dla większości branż.

Bibliografia:

  1. https://de.jobted.com/gehalt
  2. https://polskiobserwator.de/zarobki-w-niemczech-w-2023-roku-tyle-miesiecznie-zarabiaja-mieszkancy-tego-kraju/
  3. https://sachsen.dgb.de/themen_1/++co++7882efd8-4c18-11ea-a6e6-52540088cada
  4. https://sachsen.dgb.de/themen_1/++co++93f67f7c-46a1-11ea-a3d3-52540088cada
  5. https://www.destatis.de/EN/Themes/Labour/Earnings/Real-Earnings-Net-Earnings/_node.html