Jaka jest waluta w Dubaju? – Przewodnik po walucie

Dubaj to największe, a zarazem najbardziej atrakcyjne dla turystów miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie może dziwić zatem fakt, że coraz częściej odwiedzają go również Polacy, którzy mogą w ten sposób zobaczyć między innymi najwyższy budynek świata. Decydując się na jednak na wyprawę do Dubaju należy odpowiednio się przygotować, czyli między innymi sprawdzić informacje dotyczące dokonywania płatności w Dubaju. Jaka waluta tam obowiązuje? Czy w Dubaju lepiej jest płacić kartą czy gotówką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest dirham ZEA i jak wygląda?

Zastanawiając się nad tym jaka waluta jest w Dubaju warto wiedzieć, że jest to dirham, czyli oficjalna waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Została ona wprowadzona w 1973, kiedy to zastąpiła riala. Oficjalnym skrótem dirhama, który dzieli się na 100 flisów jest AED, jednak spotkać można się również z nieoficjalnymi skrótami Dhs oraz le. Mając świadomość tego, jaka jest waluta w Dubaju warto wiedzieć również to, jak ona wygląda. Otóż na banknotach, które są bardzo dobrze zabezpieczone przed podrabianiem znajdują się symboliczne dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich budowle, rośliny i zwierzęta.

Ile wynosi kurs dirhama biorąc pod uwagę to, jak drogim miastem jest Dubaj? Waluta obecnie wyceniana jest na około 1,1 złotego, co sprawia, że przeliczanie cen na polskie złotówki nie powinno stanowić większego problemu. Bez trudu można robić także przelewy do Polski, ponieważ łatwo jest przeliczyć kwotę, która wpłynie po przewalutowaniu środków. W tym miejscu należy podkreślić także to, że dirhama to waluta, która posiada stały kurs wobec dolara i wynosi on 3,6725 AED. W związku z tym aktualny kurs złotówki wobec dirhamy uzależniony jest od siły naszej waluty względem dolara.

Gdzie można wymienić pieniądze w Dubaju?

Wybierając się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich warto wiedzieć nie tylko to, jaka waluta w Dubaju obowiązuje obecnie, ale również to, gdzie można wymienić pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku skorzystanie z tamtejszych kantorów, mając jednak na uwadze to, że lepsze kursy będą oferowane w placówkach funkcjonujących na mieście niż w kantorze znajdującym się na lotnisku w Dubaju. Istotne jest także to, że zdecydowanie bardziej opłacalna jest wymiana dolarów lub euro na dirhamy niż przewalutowanie złotówek. W związku z tym wymiany najlepiej będzie dokonać na miejscu, co wynika również z faktu, że dostępność AED nad Wisłą jest naprawdę mała. Innym dobrym rozwiązaniem może być również dokonanie wymiany online, co umożliwiają dedykowane platformy oferujące także między innymi przelewy międzynarodowe. Korzystanie z ich usług jest nie tylko wygodne, ale również szybkie, a wymiana pieniędzy może zostać dokonana bez względu na porę.

Czy warto korzystać z kantorów czy bankomatów podczas podróży do Dubaju?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie wymiana gotówki w Dubaju może być znacznie korzystniejsza niż dokonanie przewalutowania przed wyjazdem z Polski. Wynika to nie tylko z dostępności AED, ale przede wszystkim oferowanych kursów. Istotne jest jednak to, by wiedzieć w jaki sposób wymienić gotówkę w Dubaju, by nie narazić się na dodatkowe opłaty. Chcąc ich uniknąć należy korzystać zatem z usług kantorów, które nie naliczają żadnych dodatkowych prowizji za wymianę dirhamy. Inaczej może wyglądać to w przypadku korzystania z bankomatów podczas podróży do Dubaju, ponieważ wypłacając środki z karty wydanej przez polski bank można uzyskać znacznie gorszy kurs. W związku z tym rozwiązaniem może być skorzystanie z karty wielowalutowej. Istotne jest także to, by w przypadku pojawienia się opcji dynamicznego przeliczenia walut (DCC) kategorycznie ją odrzucić, ponieważ może to skutkować naliczeniem dodatkowych opłat. W praktyce mogą one wynieść nawet kilkanaście procent kwoty transakcji.

Czy warto płacić kartą czy gotówką w Dubaju?

Miastem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w którym bez problemu zapłacimy zarówno kartą, jak i gotówką jest Dubaj. Jaka waluta obowiązuje w tym drugim przypadku? Otóż warto mieć świadomość, że w ramach oficjalnych płatności przyjmowane są wyłącznie dirhamy, w związku z czym zabierając w podróż do Dubaju dolary lub euro konieczna będzie ich wcześniejsza wymiana na AED. W kontekście płatności bezgotówkowych istotne jest natomiast to, że o ile są one ogólnodostępne i promowane w Dubaju to w użycie w tym celu polskiej karty może spowodować w praktyce naliczenie wysokich opłat za przewalutowanie transakcji. W związku z tym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z karty wielowalutowej. Dla jej posiadaczy nie będzie miało znaczenia to, czy płatność jest dokonywana w gotówce czy kartą, ponieważ opłacalność transakcji będzie taka sama.

Jakie nominały dirhamów są najczęściej używane?

Dirham ZEA to waluta, która jak już wspomniano dzieli się na 100 flisów. Warto zatem wiedzieć także to, jakie banknoty i monety krążą w obiegu. W przypadku banknotów nominały są następujące: 5 dirhamów, 10 dirhamów, 20 dirhamów, 50 dirhamów, 100 dirhamów, 200 dirhamów, 500 dirhamów oraz 1000 dirhamów. Poza nimi w obiegu krążą również monety o wartości: 1 dirham oraz 25 i 50 flisów. Które z nich są najczęściej używane? Otóż tak samo jak w Polsce, czy w innych krajach najczęściej płaci się banknotami o niskiej i średniej wartości, czyli 5, 10, 20, 50 i 100 dirhamów. Wiele w tym przypadku zależy jednak od tego, za co płacimy, ponieważ w przypadku większych wydatków zdecydowanie lepiej jest posiadać większe nominały, co jest wygodniejsze zarówno dla osoby dokonującej płatności, jak i przyjmującej zapłatę.

Podsumowując, należy stwierdzić, że niezależnie od tego, w jakim celu wybieramy się do Dubaju powinniśmy nie tylko wiedzieć to, jaka waluta obowiązuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale również to, jakie sposoby dokonywania płatności i przewalutowania będą najbardziej opłacalne. Pozwoli to odpowiednio przygotować się do podróży oraz uniknąć ewentualnych kosztów dodatkowych w związku z wymianą waluty czy uiszczaniem płatności bezgotówkowych.

Karolina Kretosz: