Szwajcaria jawi się wielu osobom jako finansowe eldorado. Średnie wynagrodzenia w tym państwie szacowane są na poziomie najwyższych na świecie, dlatego wyjazd do kraju Helwetów często utożsamiany jest z możliwością błyskawicznego podniesienia poziomu swojego życia. Jak jest w rzeczywistości? Czy zarobki w Szwajcarii istotnie gwarantują lepszy byt?
Jakie są średnie zarobki w Szwajcarii?
Oficjalną walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski, o którym głośno było pod koniec pierwszej dekady XXI wieku – głównie ze względu na tzw. „aferę frankową”. Aktualnie echa dramatycznej wówczas sytuacji frankowiczów milkną, a ich miejsce zastępuje pogląd na szwajcarską walutę jako jedną z najbardziej stabilnych na światowym rynku finansowym. Średnie roczne wynagrodzenie dla osób zatrudnionych w tym kraju wynosi 78 000 CHF (stan na początek 2024 roku). Po dokonaniu prostych obliczeń można w łatwy sposób uzyskać także wysokość średniej pensji miesięcznej, która jest równa 6 500 CHF. W przeliczeniu na naszą rodzimą walutę wynagrodzenie w Szwajcarii wynosi zatem około 29 500 PLN. Różnica jest kolosalna (w Polsce pod koniec 2023 było to 7540,36 zł).
Warto jednak pamiętać o tym, że średnie zarobki w Szwajcarii są w dużej mierze uzależnione od stanowiska oraz charakterystyki konkretnej branży. Nie ulega jednak wątpliwości, że nawet osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową mogą spodziewać się satysfakcjonujących przychodów w kraju z flagą z białym krzyżykiem na czerwonym tle. Aspekt ten jest powiązany z wysokimi kosztami życia w Szwajcarii, dlatego kwestia opłacalności wyboru alpejskiego państwa jako miejsca zamieszkania powinna być uzależniona od czynników indywidualnych – niezbędnych do pokrycia opłat za mieszkanie, żywność oraz opiekę medyczną.
Czy najniższa krajowa w Szwajcarii jest naprawdę wysoka?
Osoby pracujące w Polsce i otrzymujące wynagrodzenie w złotówkach są zaznajomione z pojęciem tzw. minimalnej krajowej. Okazuje się jednak, że najniższa krajowa w Szwajcarii nie jest w żaden sposób definiowana przez lokalne prawo, a pracodawcy nie są zobowiązani do wypłacania pensji powyżej określonego poziomu. Wysokość wynagrodzenia możliwego do uzyskania w Szwajcarii wykazuje oczywistą korelację z rodzajem wykonywanego zawodu, posiadanym doświadczeniem oraz umiejętnościami, które są niezbędne do pracy w danej branży.
Na najwyższe pensje we frankach szwajcarskich mogą liczyć osoby aplikujące na stanowiska kierownicze, lekarze, prawnicy oraz inżynierowie. Wykwalifikowani pracownicy z wymienionych gałęzi gospodarki szwajcarskiej najczęściej otrzymują na konto blisko dwukrotność średniej krajowej, czyli 11 000–12 000 CHF. Na drugim biegunie finansów plasują się zawody, takie jak na przykład pracownik fabryki, fryzjer, ogrodnik lub kierowca. Osoby wykonujące te zawody uzyskują średnio od 4 000 do 5 000 CHF miesięcznie.
Względnie wysokie zarobki w Szwajcarii wydają się być zatem faktem, który nie podlega dyskusji. Należy jednak pamiętać o tym, że w parze z tym idzie także wyższy miesięczny koszt utrzymania w kraju położonym u stóp Alp. Za wynajem niewielkiej kawalerki w centrum dużego miasta trzeba bowiem zapłacić miesięcznie około 2 000 CHF, a do tego dochodzą średnio trzykrotnie wyższe niż w Polsce ceny produktów spożywczych w sklepach, koszty transportu (paliwo lub opłaty za korzystanie z komunikacji zbiorowej) oraz wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego co roku (od 300 do 2 500 CHF plus konieczność częściowego pokrycia kosztów leczenia i hospitalizacji).
Jakie są trendy w zarobkach w Szwajcarii?
Trendy na światowych rynkach pracy rządzą się swoimi prawami, dlatego nie inaczej jest w przypadku takiego kraju, jak Szwajcaria. Zarobki rzędu 2 500–5 000 CHF dotyczą osób wykonujących zawody elektryka, programisty, doradcy handlowego oraz pomocy pielęgniarskiej, a co ważne – w kontekście każdego z wymienionych stanowisk zapotrzebowanie na pracowników jest duże. Identyczna sytuacja dotyczy branży opieki zdrowotnej (lekarze, pielęgniarki, farmaceuci) oraz przemysłu (technicy, spawacze, specjaliści metalurgii), dlatego poszukując pracy w zawodach tego typu, istnieje duża szansa na znalezienie w Szwajcarii stanowiska idealnego dla siebie.
Satysfakcjonujące wynagrodzenie za wykonaną pracę jest marzeniem każdego człowieka. Osiągnięcie tego w opisywanym przez nas kraju wymaga jednak znajomości podstaw przynajmniej jednego z czterech szwajcarskich języków urzędowych: retoromańskiego, niemieckiego, francuskiego lub włoskiego. Umiejętność ta jest bez wątpienia ogromnym atutem, który oprócz doświadczenia i zdobytego wykształcenia, pozwala osobom przybywającym do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy skutecznie aplikować na najlepsze stanowiska.
Dlaczego Szwajcaria jest znana z wysokich zarobków?
Przyczyna wysokiego poziomu dobrobytu gospodarczego mieszkańców Szwajcarii opiera się na kilku elementach składowych. Kraj ten szczyci się wysoko rozwiniętymi gałęziami przemysłu i nowoczesnego rolnictwa, a także najlepszym na świecie systemem bankowości. Aspekty te, w połączeniu z dobrze rozwiniętym sektorem turystyki są prawdziwą wizytówką Szwajcarii. Położony u podnóża Alp kraj ma od 1815 roku status neutralnego politycznie, dlatego szwajcarskie miasta są często wybierane jako siedziby międzynarodowych organizacji, a to z kolei zapewnia przychody z tytułu przetwarzania dużych operacji finansowych.
Szwajcaria wciąż jest stosunkowo rzadkim kierunkiem emigracji dla Polaków, jednak wysokie zarobki w tym kraju są kuszące dla każdej osoby poszukującej lepszych perspektyw życiowych. Z tego powodu pieniądze zarobione w tym kraju często stanowią podstawę do uzyskania funduszy na wybudowanie domu lub zakup nieruchomości w Polsce. Takie działanie w XXI wieku jest realne dzięki możliwości skorzystania z transferów pieniężnych pomiędzy krajami – przelewy międzynarodowe umożliwiają współcześnie łatwe przesyłanie środków, co jeszcze kilkanaście lat temu było kłopotliwe.
Jakie zawody cieszą się największymi zarobkami w Szwajcarii?
Podobnie jak w każdym innym kraju, tak również w Szwajcarii na najwyższy dochód mogą liczyć osoby zatrudnione w na stanowiskach menadżerskich, na przykład w:
- księgowości (ok. 12 000 CHF miesięcznie),
- branży informatycznej (ok. 10 000 CHF miesięcznie),
- branży prawniczej (ok. 9 000 CHF miesięcznie),
- zawodach inżynierskich (ok. 9 000 CHF miesięcznie).
Wysokimi zarobkami mogą pochwalić się również lekarze weterynarii (ok. 11 000 CHF miesięcznie) oraz prawnicy i doradcy inwestycyjni (ok. 9 000 CHF miesięcznie). W praktyce na godne życie w cieniu pięknych Alp mogą liczyć także przedstawiciele innych zawodów – nawet jeśli ich wypłata będzie wynosić mniej więcej tyle, co najniższa krajowa. Szwajcaria charakteryzuje się bez wątpienia wysokimi kosztami życia, jednak umiejętny sposób zarządzania domowym budżetem pozwala zyskać pod względem finansowym na wyjeździe do tego kraju.
Transfer środków pomiędzy krajami nie powinien stanowić większego problemu – przelewy do Szwajcarii – jak i te w odwrotnym kierunku, do Polski, są obecnie możliwe dzięki sprawdzonym platformom, które charakteryzują się opłacalnymi kursami wymiany waluty. Pozostaje zatem odświeżyć swój język (np. niemiecki, francuski lub włoski) i znaleźć interesującą ofertę. Kto wie, być może to właśnie w Szwajcarii czeka na Ciebie lepsze i bardziej komfortowe życie!