Jaka była waluta Belgii przed wprowadzeniem euro?

Obecnie w Belgii tak samo, jak w większości krajów Unii Europejskiej walutą jest euro. Przed jego wprowadzeniem oficjalną walutę stanowił natomiast frank belgijski, którego historia sięga 1832 roku. Jak ona wyglądała? Co warto wiedzieć o zmianie waluty w Belgii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak nazywała się waluta Belgii przed euro?

Jak wspomniano we wstępie, walutą, którą w Belgii zastąpiło euro był frank belgijski (BEF), który używany był w tym kraju od 1832 roku, czyli przez 170 lat. Dzielił się on na 100 centymów, a w obiegu znajdowały się:

  • banknoty o nominale: 100, 200, 500, 1000, 2000 oraz 10000 franków;
  • monety o nominale: 50 centymów oraz 1, 5, 10, 20 i 50 franków.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że jako oficjalna waluta Belgii przed euro traktowany był nie tylko frank belgijski, ale również frank luksemburski, co było efektem zawartej unii monetarnej. Obie waluty ostatecznie zastąpiło euro, które od 1 marca 2002 roku jest jedynym prawnym środkiem płatniczym w Belgii.

Jak wyglądała historia belgijskiego franka?

Mając świadomość tego, że frank belgijski wykorzystywany był jako oficjalna waluta Belgii w latach 1832-2002, czyli aż przez 170 lat, warto zapoznać się z jego historią. Rozpoczęła się ona dwa lata po tym, gdy nastąpiło odzyskanie przez kraj niepodległości, a co za tym idzie na mapie Europy znów pojawiła się Belgia. Waluta od samego początku odpowiadała wartością frankowi francuskiemu, a w kolejnych latach do parytetu dołączył frank luksemburski (1848 rok), frank szwajcarski (1850 rok) oraz lir włoski (1862 rok). W 1865 roku, a konkretnie 23 grudnia powstała natomiast Łacińska Unia Walutowa, która połączyła waluty wymienionych wcześniej krajów. W efekcie w każdym z tych państw można było płacić wymiennie walutami narodowymi, a kolejnych latach do unii dołączały kolejne kraje (Hiszpania, Grecja, Rumunia, Bułgaria, Wenezuela, Serbia i San Marino). Łacińska Unia Walutowa przetrwała aż do wybuchu I wojny światowej, kiedy to zarówno frank belgijski, jak i wiele innych walut mocno stracił na wartości. Po zakończeniu wojny Belgia zawiązała natomiast unię walutową z Luksemburgiem, by w czasie II wojny światowej połączyć franka z marką niemiecką. Odzyskanie niepodległości, które nastąpiło w 1944 roku sprawiło, że waluta w Belgii została połączona z dolarem amerykańskim. Wymienione parytety nie doprowadziły jednak do zerwania zawartej w 1921 roku unii walutowej z Luksemburgiem, która przetrwała aż do wprowadzenia euro, co nastąpiło 1 stycznia 1999 roku. Sam frank belgijski pozostał w obiegu do 28 lutego 2002 roku.

Dlaczego Belgia zdecydowała się na euro?

Belgia to jeden z pierwszych krajów, które przyjęły euro, co nastąpiło 1 stycznia 1999 roku. Początkowo waluta ta została została wprowadzona jedynie w formie transakcji bezgotówkowych, czego przykładem mogą być przelewy międzynarodowe w ramach ówczesnej strefy euro. Od 1 stycznia 2002 roku korzystać z euro można było również w formie gotówkowej. Dlaczego Belgia zdecydowała się na przyjęcie euro? Przede wszystkim ze względu na solidarność europejską, ponieważ wprowadzenie wspólnej waluty w państwa należących do UE zdecydowanie ułatwiło wymianę handlową. Celem było także to, by euro było jak najsilniejsze, a co za tym idzie mogło konkurować z najważniejszymi światowymi walutami, na czele z dolarem amerykańskim. Za decyzją o przyjęciu euro stała poniekąd również pozycja Belgii w Unii Europejskiej, ponieważ kraj ten nie tylko stanowi siedzibę najważniejszych unijnych instytucji, ale był również jest także członkiem-założycielem UE, w związku z czym musi powinien być przykładem dla państw, które przystąpiły do wspólnoty w późniejszym czasie.

Jakie były cechy belgijskiego franka?

Frank belgijski to waluta, która była nie tylko stabilna, ale również charakterystyczna, w związku z czym po dziś dzień stanowi wartość dla kolekcjonerów. Początkowo była ona wybijana w 90% z czystego srebra i ważyła około 5 gramów (przy średnicy około 23 milimetrów). Na awersie franka belgijskiego znajdowała się zawsze podobizna rządzącego aktualnie monarchy, co oznacza że na przestrzeni lat belgijską walutę zdobiły portrety wszystkich władców począwszy od Leopolda I do Alberta II. Rewers zdobiły natomiast belgijskie symbole, których przykładem może być narodowy lew heraldyczny, snopy pszenicy czy obiekty historyczne, takie jak Atomium.

Jakie jeszcze cechy belgijskiego franka warto znać? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że była to stabilna waluta, o co dbał Krajowy Bank Centralny Belgii. W efekcie miała ona nie tylko kluczowe znaczenie dla stabilności finansowej i wzrostu gospodarczego kraju, ale wzmocniła więzi gospodarcze z innymi krajami Europy, co było możliwe dzięki powołaniu do życia Łacińskiej Unii Walutowej. W efekcie srebrny frank belgijski przyczynił się do wzmocnienia reputacji Belgii na arenie międzynarodowej, a co za tym idzie, potwierdzenia jej zamożności i siły.

Co warto wiedzieć o zmianie waluty w Belgii?

Jak już wspomniano, następcą franka belgijskiego zostało euro, które zostało oficjalnie przyjęte 1 stycznia 1999 roku i funkcjonuje do dziś. Wymiana waluty w Belgii odbywała się jednak stopniowo, ponieważ aż do końca 2001 roku euro obowiązywało jedynie w przypadku transakcji bezgotówkowych. W transakcjach gotówkowych używać wspólnej europejskiej waluty można było zatem dopiero od 1 stycznia 2002 roku, a okres przejściowy zakończył się 28 lutego 2002 roku, kiedy to całkowicie wycofano z obiegu franka belgijskiego. Po jakim kursie wymieniano go na euro? Otóż za 1 euro należało zapłacić 40,3399 BEF, a wymiany można dokonać nawet obecnie. Istotne w tym przypadku jest jednak to, że po dziś dzień Krajowy Bank Centralny Belgii wymienia wyłącznie banknoty franka belgijskiego, co wynika z faktu, że termin ich wymiany na euro nie został określony. W przypadku belgijskich monet narodowych wymiana na euro była możliwa natomiast wyłącznie do 31 grudnia 2004 roku, co powoduje, że obecnie wykorzystywać je można wyłącznie w celach kolekcjonerskich. Co więcej są one bardzo pożądane na rynku i cenione przez kolekcjonerów, stanowiąc jednocześnie przedmiot belgijskiego dziedzictwa.

Podsumowując, należy stwierdzić, że przed wprowadzeniem euro oficjalną walutą w Belgii był frank belgijski, który posiada naprawdę bogatą historię. Warto o niej pamiętać, mimo iż nie ma ona znaczenia dla osób aktualnie wykonujących przelewy do Polski. Istotne jest jednak to, że frank belgijski nadal może być wymieniany na euro, co dotyczy wyłącznie banknotów zastąpionych przez europejską walutę.

Karolina Kretosz: