Jak założyć konto w niemieckim banku?

Chcesz studiować na jednej z niemieckich uczelni? W tym roku planujesz wyjechać do pracy w Niemczech? Bardzo prawdopodobne, że zastanawiasz się, jak założyć konto w Niemczech. Dowiesz się z tego z poniższego poradnika.
Dlaczego warto otworzyć konto w niemieckim banku?
Mieszkasz, pracujesz lub studiujesz na terenie Niemiec? Zalicza się to do Twoich planów na najbliższą przyszłość? W tej sytuacji konto w niemieckim banku jest bardzo przydatne. Niemiecki rachunek bankowy pozwoli Ci wygodnie otrzymywać wynagrodzenie czy realizować płatności za czynsz i rachunki – ułatwi również robienie zakupów. Istotna jest też kwestia oszczędności. Niemieckie konto bankowe to sposób, aby uniknąć kosztów przewalutowania środków czy wypłat z bankomatu przy użyciu polskiej karty płatniczej.
Założenie konta w jednym z niemieckich banków otwiera jednocześnie pewne możliwości – dzięki temu uzyskasz dostęp do innych produktów bankowych. Jakich? Zarówno oszczędnościowych, jak i kredytowych – mowa o lokatach, rachunkach oszczędnościowych i inwestycyjnych, kredytach, limitach w koncie czy kartach debetowych i kredytowych.
Warto przy tym wiedzieć, że podobnie jak w Polsce, w Niemczech środki zgromadzone na rachunku bankowym objęte są ochroną depozytu. Suma, która podlega ochronie, to 100 tys. euro. Wiele niemieckich banków, aby zachęcić klientów do swojej oferty, rozszerza jednak tę ochronę do wyższych kwot.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w Niemczech?
Cudzoziemcy, którzy chcą otworzyć konto w niemieckim banku, muszą spełnić pewne warunki – mowa o dokumentach. Okazania jakich dokumentów będzie wymagał pracownik banku? To zależy, czy cudzoziemiec jest obywatelem kraju należącego do Unii Europejskiej, czy też nie. W pierwszym przypadku lista jest krótsza – znajdują się na niej:
- Dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport.
- Zaświadczenie o zameldowaniu. Należy je pobrać z biura meldunkowego (Einwohnermeldeamt). Jest ono ważne przez okres 6 miesięcy.
- Zaświadczenie o zarobkach czy umowa o pracę – to dokumenty, które potwierdzają uzyskiwanie dochodów na terenie Niemiec. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chcesz uniknąć opłaty za prowadzenie rachunku bankowego. Jeżeli chcesz przepłacać, możesz założyć rachunek podstawowy.
Jednocześnie nie wszystkie działające na terenie Niemiec banki wymagają np. potwierdzenia zameldowania. Podobnie jest z dokumentami potwierdzającymi uzyskiwanie dochodu. To ważna informacja – niemieckie konto bankowe można założyć, dysponując jedynie dokumentem tożsamości, jednak to wymaga dokładniejszego zapoznania się polityką przyjętą przez banki, których oferta Cię zainteresowała.
Jak przebiega proces zakładania konta w niemieckim banku?
Proces zakładania konta w niemieckim banku można podzielić na kilka etapów. Oto jak założyć konto w Niemczech krok po kroku:
- Zapoznaj się z ofertami banków. Między nim mogą występować znaczące różnice – niektóre banki mogą pobierać cykliczną opłatę za prowadzenie rachunku, podczas gdy inne takiej opłaty nie będą naliczać. Znacznie różnić mogą się również koszty przelewów – to szczególnie ważne, gdy planujesz np. przelewy do Polski.
- Przygotuj niezbędne dokumenty. Już na etapie porównywania ofert sprawdź, czy bank wymaga np. zaświadczenia o zameldowaniu na terenie Niemiec.
- Załóż konto w niemieckim banku. Możesz zrobić to osobiście w oddziale (placówce) banku lub przez internet. Aktualnie większość banków działających na niemieckim rynku umożliwia założenie rachunku online.
- Potwierdź tożsamość. Jeżeli zakładasz rachunek bankowy online, Twoja tożsamość może zostać zweryfikowana podczas rozmowy video z pracownikiem. Ale ta opcja nie zawsze będzie dostępna, a wówczas zastosowanie ma procedura Postident, która polega na weryfikacji tożsamości w placówce pocztowej (trzeba okazać formularz wydrukowany ze strony banku).
- Aktywuj niemieckie konto bankowe. Instrukcję, jak to zrobić, otrzymasz od pracownika banku. Po aktywacji możesz bez ograniczeń korzystać z konta.
W kontekście konta w niemieckim banku pojawia się też SCHUFA. To odpowiednik polskiego Biura Informacji Kredytowej. Każda osoba, która jest zainteresowana założeniem rachunku bankowego w jednym z banków działających na terenie Niemiec, musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych właśnie przez SCHUFA. Informacje, jakie SCHUFA przekaże do banku, nie mają wpływu na to, czy bank otworzy rachunek. Są one jednak uwzględniane, gdy klient – poza rachunkiem bankowym – jest zainteresowany również np. kartą kredytową.
Chcesz zacząć korzystać z rachunku bankowego niemal od razu po jego założeniu online? Zwróć uwagę na to, jak zostanie potwierdzona Twoja tożsamość. W przypadku wspomnianej już procedury Postident może to zająć nawet 2 tygodnie. Jeżeli nie chcesz tyle czekać, potwierdź tożsamość w rozmowie video. Alternatywą jest wizyta w oddziale banku – tam Twoją tożsamość potwierdzi pracownik banku.
Jakie są popularne niemieckie banki?
Na terenie Niemiec działa wiele banków – ich liczba przekracza 1500. Wybór jest zatem dużo większy niż w Polsce. Jednocześnie niektóre niemieckie banki są zdecydowanie popularniejsze niż pozostałe. W konsekwencji to właśnie ich oferty są najczęściej omawiane np. na stronach internetowych o tematyce finansowej.
Najpopularniejsze banki w Niemczech to:
- Deutsche Bank. To bank o długiej historii – został założony w 1870 r. w Berlinie, a dziś działa na całym świecie. W Polsce jest obecny jako Deutsche Bank Polska S.A.
- W Niemczech to drugi co do wielkości bank – wyprzedza go jedynie Deutsche Bank. Jak niektóre inne niemieckie banki, Commerzbank jest obecny również w innych krajach, w tym Polsce.
- Ten bank należy do międzynarodowej instytucji finansowej założonej w Holandii. Szacuje się, że obsługuje ona ok. 85 mln klientów na całym świecie. ING jest też obecny w Polsce – jako ING Bank Śląski.
- DKB Deutsche Kreditbank. Niektóre banki w Niemczech koncentrują się na obsłudze klientów głównie na odległość. Przykładem jest właśnie DKB Deutsche Kreditbank, który ma niewiele oddziałów.
Czego unikać przy zakładaniu konta w Niemczech?
Założenie rachunku bankowego w Niemczech nie różni się zbytnio od zakładania rachunku bankowego w Polsce. Głównym powodem jest harmonizacja prawa bankowego krajów należących do Unii Europejskiej. Jednocześnie w zakładaniu konta w niemieckim banku pomóc mogą też poniższe wskazówki – oto, czego zdecydowanie nie warto robić:
- Nie wybieraj pierwszego lepszego banku. Zanim założysz konto w niemieckim banku, porównaj dostępne oferty – dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić na opłatach za prowadzenie konta czy wypłaty z bankomatu.
- Unikaj przelewów międzynarodowych. Tradycyjne bankowe transfery międzynarodowe wiążą się z wysokimi opłatami, a środki na rachunku odbiorcy mogą pojawić się nawet dopiero po kilku dniach. Zamiast tego skorzystaj z alternatywy – błyskawiczne i tanie przelewy międzynarodowe online realizowane są przez niezależnych dostawców.
- Nie wahaj się skorzystać z pomocy, jeżeli nie znasz niemieckiego. Możesz zwrócić się o nią np. do znajomego lub tłumacza – aby założyć niemieckie konto bankowe, trzeba zmierzyć się z wieloma formalnościami, czego nie ułatwia bariera językowa.
Co jeszcze warto wiedzieć o rachunkach bankowych w Niemczech? Bez względu na to, czy mieszkasz na stałe w Niemczech, czy też planujesz tam studiować, rachunek bankowy będzie prowadzony dla Ciebie na zasadach analogicznych jak dla obywatela Niemiec. Ograniczenia mogą pojawić się jednak w przypadku usług dodatkowych, np. karty kredytowej.