Ile kosztuje życie w Londynie – co można kupić za 100 funtów?

Tuż po wejściu Polski do Unii Europejskiej Wielka Brytania była jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla młodych Polaków. Dziś również wielu Polaków wybiera Londyn. A jak prezentują się ceny w Anglii? Bez względu na to, czy jest to dla Ciebie wakacyjna przygoda, czy też wiążesz z tym krajem swoją przyszłość, musisz wiedzieć, na jakie koszty się przygotować.

Jakie są aktualne ceny w Anglii?

Londyn nie należy do tanich miejsc. Przeciwnie – to jedno z najdroższych miast na świecie. W konsekwencji różnice w wydatkach między mieszkańcem Londynu a mieszkańcem innego miasta w Wielkiej Brytanii mogą być znaczne. Inaczej mówiąc, ceny w Anglii prezentują się nieco inaczej niż ceny w Londynie. I warto o tym pamiętać.

Przykład: W Londynie miesięczna wejściówka dla osoby dorosłej do klubu fitness kosztuje od 28 do 120 £ – średnio ok. 49 £. Za karnet na ten sam okres na całym obszarze Wielkiej Brytanii trzeba zapłacić od 20 do 60 £ – średnio ok. 33 £.

Przykład: Duże różnice w kosztach życia widoczne są również, gdy mowa o opiece nad dzieckiem. W Londynie stawki zaczynają się od 1200 £ i dochodzą do 2400 £ – średnio prywatne przedszkole lub prywatna opieka kosztuje ok. 1795 £ miesięcznie. Średnia dla całej Wielkiej Brytanii to z kolei ok. 1245 £.

Oczywiście różnice w średnich cenach nie są tak samo duże i wyraziste w przypadku wszystkich produktów czy usług. Dobrym przykładem jest mleko. Aby kupić 1 litr mleka, w Londynie trzeba wydać średnio 1,27 £. Z kolei dla całej Wielkiej Brytanii średnia cena jest jedynie o 0,03 £ niższa.

Ile kosztuje obiad w Londynie?

Planujesz weekend w Wielkiej Brytanii? Z pewnością interesują Cię ceny w Wielkiej Brytanii. Ile kosztuje obiad w Londynie? Średnio od 8 do 80 £. Rozpiętość cenowa jest znaczna i nieprzypadkowa – wiele zależy od renomy restauracji.

Najtańszy obiad w Londynie można zjeść w lokalu popularnej i znanej również w Polsce sieci McDonald’s – posiłek będzie kosztować od 7 do 10 £ (średnio 8 £). Drożej wyjdzie wybór tańszej restauracji poza siecią – w zależności od serwowanych dań cena posiłku może wynieść od ok. 12 do 35 £ (średnio 20 £). Jeżeli jednak planujesz wypad z rodziną lub znajomymi i nie planujesz oszczędzać, to obiad może Cię kosztować od 50 do nawet 120 £ – to koszt trzydaniowego posiłku w londyńskiej restauracji średniej klasy dla 2 osób.

Niekiedy rachunek za obiad może być jeszcze wyższy. Tak się stanie, jeżeli zdecydujesz się na dodatkowe napoje (w tym alkohol), deser czy przekąskę przed posiłkiem. Pojawić może się też opłata za serwis w wysokości 10 proc., a niekiedy nawet 15 proc. rachunku.

Co można kupić za 100 funtów w Londynie?

Wybierasz się do Londynu na weekendowe zakupy? Chociaż ceny w Anglii nie należą do najniższych, to 100 £ wystarczy na zakup kilku rzeczy. Oto co można kupić za 100 funtów w jednej z najdroższych stolic świata:

  • 1 markowe jeansy, np. Levis 501 – to koszt od 35 do 110 £. Jeżeli dobrze poszukasz, to za 100 funtów kupisz 2 pary spodni z jeansu;
  • co najmniej 2 letnie sukienki z sieciowego sklepu, np. Zary czy H&M – jedna sukienka to koszt od 20 do 80 £ (średnio ok. 36 £);
  • 1 para butów do biegania ze średniej półki – obuwie Nike kosztuje od 50 do 140 £. I ponownie – jeżeli poszukasz, możesz wrócić z więcej niż jednym pudełkiem butów.

Co jeszcze można kupić za 100 funtów w Londynie? Okazuje się, że całkiem sporo żywności. Przyjmując, że 1 bochenek chleba kosztuje średnio 1,5 £, to za 100 £ można kupić ich 66. Za 100 funtów można też nabyć ponad 11 kg lokalnego sera (średnio 8,7 £ za 1 kg). Wśród produktów spożywczych najdroższe jest mięso – 100 £ starczy jedynie na 9,5 kg wołowiny (Beef Round), gdyż średnia cena to 1,5 £ za 1 kg.

Czy ceny w Wielkiej Brytanii różnią się od cen w Polsce?

Życie w Londynie kosztuje dużo więcej niż w Warszawie – ceny w Anglii zarówno żywności, odzieży, jak i produktów spożywczych są wyższe. Również czynsz, miesięczny abonament na telefon komórkowy i opłata za dostęp do internetu są droższe. Nie powinno zatem szczególnie dziwić, że rodowici Anglicy i cudzoziemcy poszukują oszczędności. Polacy, którzy wysyłają przelewy do Polski, często korzystają z alternatyw dla przelewów bankowych – przykładem są tanie i szybkie przelewy międzynarodowe online dostępne w ofercie niezależnych operatorów.

Jak prezentują się ceny w Londynie, a jak ceny w Warszawie? Oto kilka przykładów:

  • posiłek w niedrogiej restauracji jest w Londynie o ponad 150 proc. droższy – w Londynie trzeba zapłacić średnio 20 £, podczas gdy w Warszawie niecałe 8 £;
  • cappuccino w restauracji również jest droższe w Londynie (ok. 3,7 £) niż w Warszawie (ok. 3,1 £) – różnica to 20 proc.;
  • bilet w jedną stronę na autobus – różnica sięga ponad 230 proc. (w Londynie trzeba zapłacić ok. 14,5 £, podczas gdy w Polsce niecałe 1 £);
  • jabłka w Warszawie to tani produkt (ok. 1 £), a w Londynie jest przeciwnie (ok. 2,5 £) – różnica w cenie przekracza 170 proc.

Jakie produkty i usługi są tańsze w Londynie niż w Warszawie? Różnica widoczna jest w kosztach mediów – londyńczycy płacą o ok. 6,6 proc. mniej za ogrzewanie, energię elektryczną czy dostawę wody niż warszawiacy. Kwoty czynszu dla 85 mkw. mieszkania prezentują się następująco: Warszawa – 251 £, Londyn – 234 £.

Chociaż ceny w Londynie są dużo wyższe niż w Warszawie, to londyńczyk zapłaci dużo mniej tytułem kosztów kredytu hipotecznego – różnica w stawkach oprocentowania wynosi ponad 2 pkt proc.

Jak zmieniają się ceny w Londynie na przestrzeni lat?

W ostatnich latach ceny w Wielkiej Brytanii wzrosły – odpowiedzialna jest za to inflacja. Dobrze widać to, gdy porówna się wydatki gospodarstw domowych na zakup tych samych produktów i usług w różnych okresach. O jak dużych zmianach mowa?

Jeżeli za okres bazowy przyjąć I kwartał 2020 r., to w październiku 2021 r. gospodarstwo domowe o najwyższych dochodach wydawało przeciętnie o 7,3 proc. więcej na te same rzeczy. W grudniu 2022 r. było to już 21,1 proc., a w grudniu kolejnego roku przekroczona została bariera 25 proc. Co ciekawe, sytuacja wygląda podobnie w przypadku gospodarstw o najniższych dochodach. I tak, w październiku 2021 r. taka rodzina wydała o 7,1 proc. więcej niż w I kwartale 2020 r. na zakup tych samych produktów i usług. Z kolei w grudniu 2022 r. wzrost przekroczył 24 proc., a w grudniu 2023 r. zbliżył się do 27 proc.

Planujesz przeprowadzić się do Wielkiej Brytanii na stałe? Jeżeli rozważasz stolicę tego kraju, musisz się spodziewać, że ceny w Londynie nieprzyjemnie Cię zaskoczą. I niewielkie jest prawdopodobieństwo, że z czasem podstawowe produkty zaczną tanieć – bardziej realny jest scenariusz, w którym wciąż będą drożeć.

Karolina Kretosz: