Czy w Dubaju jest drogo? Jakie są ceny w sklepach – na co warto się przygotować?

Najwyższy budynek świata, piękne plaże czy ekskluzywne hotele to atrakcje, które sprawiają, że Dubaj to miasto chętnie odwiedzane przez polskich turystów. Co warto zatem wiedzieć przed wyjazdem? Czy w Dubaju jest drogo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zastanawiając się nad tym, czy Dubaj jest drogi warto nie tylko przeanalizować ceny różnego rodzaju produktów i usług, ale również poznać walutę obowiązującą w tym kraju. Jest nią dirham, czyli oficjalna waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dzieli się on na 100 flisów, a oficjalnym skrótem dirhama jest AED, co warto wiedzieć wykonując przelewy międzynarodowe w tej walucie. Ze względów bezpieczeństwa korzystania z gotówki istotne jest poznanie wyglądu banknotów znajdujących się w obiegu. W praktyce są one dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem i wizerunek stanowią symboliczne dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich budowle, rośliny i zwierzęta. W kontekście tego, na jakim poziomie kształtują się ceny w Dubaju istotny jest natomiast kurs dirhama, który kształtuje się obecnie na poziomie około 1,1 złotego. W praktyce jest on uzależniony od siły naszej waluty w odniesieniu do dolara, co wynika z faktu, że kurs dirhama jest względem niego stały i wynosi 3,6725 AED. Utrzymywanie się notowań dirhama na poziomie zbliżonej do złotówki jest istotne również z punktu widzenia łatwości przeliczania cen oferowanych w Dubaju na naszą walutę. Ułatwia także przelewy do Polski, które z reguły wysyłają osoby, które pracują w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ile kosztują podstawowe produkty spożywcze w Dubaju?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy w Dubaju jest drogo warto zweryfikować między innymi to, ile kosztują podstawowe produkty spożywcze. Pozwoli to sprawdzić, jak na tle polskich miast wypada Dubaj. Ceny można zatem uznać za porównywalne, ponieważ mimo iż wiele produktów spożywczych jest nieznacznie droższych od ich odpowiedników sprzedawanych chociażby w Warszawie, to jednocześnie wiele artykułów można kupić taniej niż w Polsce. Wśród droższych produktów spożywczych wymienić należy przykładowo mleko, za litr którego w Dubaju trzeba zapłacić około 6 AED, czyli około 7 złotych. Droższa będzie również mała butelka wody, która w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich kosztuje około 5 AED, czyli blisko 6 złotych. Tańszy jest natomiast żółty ser, który kosztuje w granicach 15 AED za kg, czyli w przeliczeniu około 16-17 złotych. Ceny innych przykładowych produktów wyglądają następująco:

  • 7 AED (7,50 PLN) — mała paczka chipsów;
  • 7 AED (7,50 PLN) — piwo bezalkoholowe 500 ml;
  • 3 AED (3,20 PLN) — puszka pepsi 300 ml;
  • 15 AED (16 PLN) — winogrona 1 kg;
  • 7 AED (7,50 PLN) — czekolada 200 g;
  • 8 AED (8,60 PLN) — pomarańcze 1 kg.

W kontekście cen artykułów spożywczych w Dubaju istotne jest także to, że jakie marki wybieramy oraz gdzie je kupujemy. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, który jest bardzo zróżnicowany, w związku z czym funkcjonują tam zarówno ekskluzywne, jak i standardowe punkty handlowe, które oferuje również Dubaj. Ceny w sklepach tak samo jak w każdym innym kraju uzależnione są zatem od jakości produktów oraz tego, do jakiej grupy docelowej kierowana jest oferta.

Jakie są ceny w restauracjach i kawiarniach w Dubaju?

Turystów planujących wyjazd do Dubaju powinny interesować nie tylko ceny podstawowych artykułów spożywczych, ale również to, ile mogą kosztować wizyty w licznych kawiarniach i restauracjach funkcjonujących w tym mieście. Wybierając się na wakacje warto bowiem zarówno spędzić czas w przyjemny sposób, jak i spróbować lokalnej kuchni. Jaki są zatem ceny w restauracjach w Dubaju? Wiele w tym przypadku zależy od tego, co to za miejsce oraz gdzie jest ono zlokalizowane. Przykładowo w punktach gastronomicznych, z których korzystają również lokalni mieszkańcy ceny nie są zbyt wygórowane, a przykładem może być możliwość zamówienia obiadu za 15-20 AED, czyli około 18-22 złotych. Zdecydowanie drożej jest natomiast w restauracjach znajdujących się w hotelach czy w bliskiej odległości plaży, gdzie ceny tych samych lub podobnych dań mogą być nawet dwa czy trzy razy wyższe. W najbardziej ekskluzywnych hotelach i restauracjach, których w Dubaju oczywiście również nie brakuje za posiłek, a w zasadzie również możliwość spędzenia tam czasu będzie trzeba zapłacić nawet kilkaset czy kilka tysięcy dirham. W efekcie w tego typu miejscach stołują się zazwyczaj wyłącznie naprawdę zamożni turyści. Zdecydowanie mniej wymagające osoby mogą odwiedzić natomiast lokalny McDonald’s, gdzie w zależności od wybranego zestawu koszt posiłku może wynieść od 25 do 35 AED, czyli maksymalnie około 40 złotych.

Dubaj jest miastem, w którym funkcjonuje nie tylko wiele restauracji, ale również kawiarni czy punktów sprzedających kawę na wynos. Przykładem tego drugiego może być kiosk zlokalizowany w pobliżu stacji metra oferujący kawę za 7 AED czyli około 8 złotych. Ile kosztuje kawa w kawiarni? Tak samo, jak w przypadku restauracji wiele w tym przypadku zależy od jej lokalizacji oraz poziomu zamożności klientów, którzy ją odwiedzają. W standardowej kawiarni czarna kawa powinna kosztować w granicach od 15 do 18 AED, czyli maksymalnie około 20 złotych. Ceny utrzymują się zatem na akceptowalnym poziomie, a chcąc znaleźć punkty gastronomiczne, które oferują tanie i dobre jedzenie w Dubaju warto skorzystać z Internetu. Dzięki zapoznaniu się z opiniami innych klientów można trafić do miejsc, które naprawdę warto odwiedzić.

Czy ubrania i elektronika są droższe niż w Europie?

Dubaj to miasto, które jest atrakcyjne nie tylko dla turystów czy osób, dla których celem wyjazdu jest ekskluzywny wypoczynek, ale również dla wszystkich tych, którzy pragną kupić w tym mieście ubrania lub elektronikę. Co istotne, tego typu zakupy mogą sprawić ogromną przyjemność zarówno ze względu na dostęp do wielu produktów, których trudno szukać w Polsce, jak i możliwość robienia ich w niesamowitej scenerii. W Dubaju funkcjonuje bowiem wiele ekskluzywnych parków i galerii handlowych czy pojedynczych butików, w których sprzedawana jest odzież mniej lub bardziej znanych marek. Jak wyglądają jej ceny? Otóż w praktyce są one zbliżone do cen obowiązujących w polskich sklepach, w związku z czym zaletą jest możliwość nie tylko przywiezienia pamiątki z Dubaju, ale również znacznie większy wybór niż w naszym kraju. W efekcie można nabyć odzież, która będzie niepowtarzalna, a co za tym idzie, doskonale sprawdzi się w trakcie różnego rodzaju imprez czy uroczystości.

Czy elektronika w Dubaju jest droższa niż w Europie? Wiele w tym przypadku zależy od rodzaju kupowanego sprzętu oraz konkretnego modelu. Duże znaczenie ma także producent, ponieważ o ile turyści kupujący elektronikę w Dubaju mogą skorzystać z zerowego podatku VAT to w wielu przypadkach rekompensowany jest on poprzez narzucenie wyższej marży. W efekcie cena będzie zbliżona do tej, która jest oferowana w polskim sklepie. Poza tym w kontekście elektroniki kupowanej w Dubaju należy wziąć pod uwagę również to, że w niektórych przypadkach gwarancja na sprzęt może nie obowiązywać w UE. Co więcej, problemem może być również różnice w wersjach międzynarodowych czy kompatybilność z usługami oferowanymi w naszym kraju.

Jakie są koszty transportu i komunikacji w Dubaju?

O ile ceny podstawowych produktów spożywczych, ubrań czy elektroniki sprzedawanej w Dubaju utrzymują się na poziomie zbliżonym do wydatków ponoszonych w Polsce, to koszty transportu i komunikacji są znacznie tańsze niż nad Wisłą. Z czego to wynika? Przede wszystkim z niskich cen paliw, czego dowodem jest litr benzyny kosztujący około 3 złotych. Zjednoczone Emiraty Arabskie są bowiem państwem, które zbudowało swoje bogactwo na ropie naftowej, w związku czym ceny na stacjach z polskiego punktu widzenia mogą być nienaturalnie niskie. W praktyce zatem koszt przejazdu 1 km taksówką kosztuje około 3 złotych, co nie wydaje się wygórowaną kwotą. Warto jednak pamiętać o zdecydowanie większych odległościach, które są pokonywane w Dubaju. W efekcie wydatki związane z korzystaniem z taksówek mogą mimo wszystko okazać się spore. Alternatywą dla taksówek mogą być natomiast kierowcy jeżdżący na aplikację, czyli odpowiednik Ubera, czyli rozwiązanie, które w Dubaju jest znacznie tańsze niż w Polsce. Poza tym korzystać można z komunikacji publicznej, a co za tym idzie, przede wszystkim metra będącego szybką, łatwo dostępną i niedrogą opcją.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów w Dubaju?

Wybierając się do Dubaju warto sprawdzić wcześniej nie tylko ceny obowiązujące w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale również poznać kwestie techniczne związane z dokonywaniem zakupów. Co warto wiedzieć w praktyce? Przede wszystkim to, że w ramach oficjalnych płatności przyjmowane są wyłącznie dirhamy, w związku z czym zabierając w podróż do Dubaju dolary lub euro konieczna będzie ich wcześniejsza wymiana na AED. Samej wymiany można dokonać nie tylko na lotnisku, ale również korzystając z oferty lokalnych kantorów. W tym drugim przypadku powinno to być zdecydowanie bardziej korzystne ze względu na wysokość oferowanych kursów. Poza tym istotne jest także to, że mimo iż w Dubaju bez problemu można zapłacić za zakupy kartą, to płatność lub wypłata przy użyciu polskiej karty może być mało opłacalna ze względu na wysokie opłaty za przewalutowanie transakcji. W związku z tym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być korzystanie z karty wielowalutowej, ponieważ dla jej posiadacza nie będzie miało znaczenia to, czy płatność jest dokonywana w gotówce czy kartą, ponieważ opłacalność transakcji będzie taka sama.

O czym jeszcze warto wiedzieć w kontekście zakupów w Dubaju? Przede wszystkim o tym, że w trakcie trwania Ramadanu, czyli świętego miesiąca w kalendarzu muzułmańskim, Dubaj nie przestaje tętnić życiem. W efekcie można w tym czasie nie tylko robić zakupy, ale również korzystać z różnego rodzaju atrakcji (np. pokazów czy imprez kulturalnych), które są dostępne jedynie w tym czasie. Warto pamiętać jednak o tym, że zgodnie z etykietą należy unikać jedzenia i picia w bezpośrednim pobliżu osób poszczących, ponieważ mogłoby to zostać uznane za obraźliwe. Muzułmanie w trakcie Ramadanu nie spożywają bowiem żadnych posiłków i nie piją żadnych napojów od wschodu do zachodu słońca.

Podsumowując należy stwierdzić, że Dubaj to ekskluzywne miasto, które nie powinno być jednak uznawane za przesadnie drogie. Ceny wielu produktów, usług i atrakcji są bowiem porównywalne do tych, które są oferowane w Polsce. Koszt wyjazdu będzie zatem uzależniony przede wszystkim od sposobu spędzania czasu, wcześniejszego zarezerwowania wycieczki czy oczekiwań danej osoby.

Karolina Kretosz: