Co to jest PayPal i jak działa?
Płatności internetowe są wygodne nie tylko ze względu na szybkość i wygodę, ale również bezpieczeństwo, które zapewnia między innymi PayPal. Czym on jest w praktyce? Jak założyć konto na PayPal? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jakie są podstawowe funkcje PayPal?
Chcąc przedstawić podstawowe funkcje oraz to jak działa PayPal, warto wyjaśnić najpierw to, czym on w ogóle jest. Z technicznego punktu widzenia jest to bowiem portfel elektroniczny umożliwiający dokonywanie szybkich i wygodnych płatności w Internecie. Co istotne PayPal może być używany zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i dedykowanej aplikacji mobilnej PayPal. Jak działa w praktyce? Otóż konieczne jest w tym przypadku założenie własnego konta PayPal, co umożliwi jego zasilanie, a co za tym idzie, realizację pierwszych płatności w sieci. Zastanawiając się nad tym, jak się płaci przez PayPal, warto wiedzieć, że w praktyce jest to naprawdę proste, co sprawia, że w praktyce nikt nie powinien mieć problemów z realizacją tego typu płatności.
Jakie są podstawowe funkcje PayPal? Wśród najczęściej używanych funkcjonalności wymienić należy płatności za zakupy w Internecie, których wykonywanie wymaga wyboru odpowiedniej opcji na ścieżce zakupowej oraz potwierdzenia płatności. Poza tym przez PayPal można przelewać również środki innym użytkownikom usługi, co sprawdza się między innymi w przypadku osób wykonujących przelewy zagraniczne. Bardzo często rozliczają się w ten sposób m.in. copywriterzy, którzy współpracują z zagranicznym zleceniodawcami. Realizowane przez nich przelewy do Polski mogą być wykonywane przez PayPal, który pośredniczy wówczas w płatności.
Jak założyć konto PayPal krok po kroku?
Nie tylko dokonywanie płatności przez PayPal jest banalnie proste, ale również założenie konta w serwisie. Jak zrobić to krok po kroku? W praktyce proces ten wygląda następująco:
- wejście na stronę główną PayPal oraz wybór opcji “Załóż konto”;
- wybór rodzaju konta, ponieważ może być ty konto osobiste lub firmowe;
- uzupełnienie formularza rejestracyjnego, co wymaga podania danych osobowych, adresowych i kontaktowych;
- aktywacja konta poprzez kliknięcie w link otrzymany na podany wcześniej adres e-mail.
Jak widać procedura założenia konta PayPal nie jest przesadnie skomplikowana. Istotne są w tym przypadku jeszcze dwie kwestie, a mianowicie to, że założyć mogą je jedynie osoby, które 18 lat życia oraz to, że aktywowane konto wymaga jeszcze weryfikacji, która odbywa się po stronie usługodawcy. W przypadku kont osobistych na PayPal weryfikacja nie powinna stanowić problemu i wymaga z reguły przesłania zdjęcia lub skanu dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania, np. faktura za telefon. Inaczej wygląda to w przypadku kont firmowych, ponieważ weryfikacja obejmuje wówczas znacznie więcej aspektów i nie zawsze kończy się pomyślnie. Jeżeli będzie negatywna to założone wcześniej konto automatycznie zostaje zablokowane.
Jakie są zalety korzystania z PayPal?
Rosnąca popularność PayPal sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czym on jest i dlaczego warto zacząć z niego korzystać. Potwierdzeniem tego faktu może być ilość zapytań w wyszukiwarce na hasło: Paypal co to. Warto zatem wiedzieć, że zaletą korzystania z portfela PayPal jest nie tylko wygoda, ale również szybkość, ponieważ realizowane w ten sposób płatności docierają do odbiorców w zdecydowanie krótszym czasie niż standardowe przelewy bankowe. Co więcej, płatności PayPal są obsługiwane praktycznie na całym świecie (w około 200 krajach), a realizując je można korzystać z ponad 20 różnych walut. Wśród korzyści wymienić należy także możliwość płacenia za pomocą PayPal nie tylko w Internecie, ale również w wielu sklepach stacjonarnych czy przekazywania środków innym posiadaczom konta w serwisie, co sprawdza się między innymi przy rozliczeniach zagranicznych.
Czy PayPal jest bezpieczny?
Ogromna popularność PayPal oraz skala działalności serwisu sprawiła, że jego funkcjonowanie wzbudza kontrowersje. Pojawia się zatem pytanie: czy PayPal jest bezpieczny? Z punktu widzenia technicznego tak, ponieważ serwis posiada najwyższej klasy zabezpieczenia przed atakami hakerów, a nad jego prawidłowym funkcjonowaniem stale czuwają najwyższej klasy specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa. Co więcej, z punktu widzenia osób rozliczających współpracę przez PayPal czy dokonujących zakupów za pośrednictwem tego portfela istotna jest możliwość skorzystania z programu ochrony kupujących, czyli wsparcia ze strony serwisu w momencie wystąpienia problemów z transakcją.
Wspomniane wcześniej kontrowersje odnoszą się do innych aspektów działalności PayPal, a mianowicie występującego niekiedy czasowego blokowania kont czy naliczania opłat, których zasadność wzbudza wątpliwości. Pamiętać należy także o tym, że PayPal nie jest bankiem, ale amerykańską firmą, która nie podlega nadzorowi bankowemu. W efekcie środki przechowywane na koncie PayPal nie są chronione przez BFG, co przekłada się na znacznie większe ryzyko ich utraty.
Jakie są koszty związane z korzystaniem z PayPal?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie, jedną z kontrowersji związaną z działalnością PayPal jest naliczanie kosztów, które nie mają uzasadnienia. Przykładem może być opłata za brak korzystania z konta PayPal, która jest naliczana wtedy, gdy przez co najmniej rok nie było ono użytkowane. W praktyce konto PayPal samo w sobie jest darmowe i umożliwia dokonywanie całkowicie bezpłatnych płatności w sklepach internetowych. Zapłacić należy natomiast za przewalutowanie środków czy przekazanie ich na inne konto PayPal, w związku z czym dokonując rozliczeń za pośrednictwem tego portfela warto każdorazowo zapoznawać się z aktualnym cennikiem usług.
Podsumowując należy stwierdzić, że PayPal to funkcjonujący na całym świecie portfel elektroniczny, który umożliwia dokonywanie szybkich i wygodnych płatności. Jego działanie jest banalnie proste, a konto PayPal pośredniczy w rozliczeniach, co pozwala uzyskać dodatkowe korzyści, których przykładem może być chociażby ochrona kupującego.