Czechy to kraj, który może być atrakcyjny dla Polaków nie tylko turystycznie, ale również zarobkowo. W związku z tym nie może dziwić fakt, że na zatrudnienie u naszych zachodnich sąsiadów decyduje się coraz więcej osób z Polski. Na jakie zarobki mogą oni liczyć? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w niniejszym artykule.

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Czechach?

Jak wspomniano we wstępie Czechy to kraj, w którym pracę podejmuje coraz więcej Polaków, co może wynikać nie tylko ze stabilności tamtejszej gospodarki, ale również bliskiej odległości, dzięki której można często wracać do Polski. Potwierdzeniem tego faktu mogą być przelewy do Polski, które są realizowane przez naszych rodaków pracujących za południową granicą. Na jakie zarobki mogą oni liczyć? Otóż średnie zarobki w Czechach w 2023 roku wynosiły 40 324 CZK, co w przeliczeniu daje około 6 878 złotych. W efekcie średnia pensja w Czechach była więc wyższa niż w Polsce, ponieważ w naszym kraju w 2023 roku średnie wynagrodzenie wynosiło 6 246 złotych. Obecnie sytuacja się jednak odwróciła, ponieważ przeciętne wynagrodzenie w Czechach wynosi około 40 tys. CZK, co daje niespełna 7,5 tys. złotych. W efekcie jest ono znacznie niższe niż średnia pensja w Polsce, która wynosi obecnie 8 182 złote.

Jak kształtuje się najniższa krajowa w Republice Czeskiej?

Nie tylko średnie zarobki w Czechach są obecnie niższe niż w Polsce, ponieważ na niższym poziomie utrzymuje się również płaca minimalna. Najniższa krajowa w Czechach w 2024 roku wynosi bowiem 8 900 CZK miesięcznie, czyli ok. 3 223 zł. W Polsce natomiast jest to 4 300 złotych brutto, co oznacza, że około 3 200 złotych pracownicy otrzymują na rękę. Niższa płaca minimalna w Czechach to również niższa stawka godzinowa, która wynosi obecnie 112,50 CZK, a więc ok. 19 zł. W Polsce jest to natomiast 28,10 złotego.

Niższe zarobki w Czechach niż w Polsce sprawiają, że warto zwrócić również uwagę na koszty utrzymania w tym kraju. Zauważyć należy zatem, że są one porównywalne, co powoduje, że siła nabywcza otrzymywanego wynagrodzenia powinna być w praktyce niższa niż w naszym kraju. W Czechach więcej trzeba zapłacić przede wszystkim za wynajem mieszkania oraz niektóre artykuły spożywcze. Tańsze powinny być natomiast wizyty w restauracjach czy kawiarniach. Co przemawia zatem, że pracownicy z Polski decydują się na pracę w Czechach? Przede wszystkim stabilność tamtejszego rynku pracy, co przekłada się na dużą dostępność ofert. W efekcie znalezienie stałego zatrudnienia może być znacznie łatwiejsze niż w Polsce. Poza tym istotne jest także zróżnicowanie wynagrodzeń na poziomie regionów czy poszczególnych sektorów czeskiej gospodarki.

Porównanie zarobków w różnych sektorach gospodarki Czech

Jak wspomniano w poprzednim akapicie, średnie zarobki w Czechach różnią się w poszczególnych sektorach gospodarki. Przykładem branży oferującej wysokie wynagrodzenie może być sektor IT, w którym średnio zarabia się ponad 70 tys. CZK miesięcznie, czyli blisko 12 tys. złotych. Oczywiście jest to średnia pensja, która uzależniona jest między innymi od wielkości firmy czy doświadczenia programisty. Osoby początkujące mogą liczyć bowiem średnio na ok. 45 tys. CZK (niespełna 8 tys. złotych), a seniorzy zarabiają przeciętnie prawie 130 tys. CZK (prawie 22 tys. złotych). Jak wygląda to w innych branżach. Otóż średnia pensja w budownictwie kształtuje się na poziomie ok. 22 tys. CZK, czyli ponad 3700 złotych, a w branży produkcyjnej wynosi ok. 37 tys. CZK, czyli ok. 6400 złotych. Średnie zarobki lekarzy wynoszą natomiast ok. 60 tys. CZK, czyli w granicach 10 tys. złotych. W każdym zawodzie wynagrodzenie uzależnione jest jednak od doświadczenia i kwalifikacji, w związku z czym warto pamiętać o tym, że zatrudniani są zarówno początkujący pracownicy, którzy zarabiają poniżej średniej, jak i specjaliści, których wynagradza się znacznie lepiej.

Jakie są różnice w płacach między regionami Czech?

Zróżnicowanie zarobków w Czechach występuje nie tylko na poziomie poszczególnych branż, ale również regionów kraju. Zdecydowanie najwięcej zarabia się więc w stolicy, czyli Pradze, w przypadku której średnie wynagrodzenie wynosi ok. 56 tys. CZK, czyli ponad 9,5 tys. złotych. Jak wygląda to w innych regionach, które w Czechach nazywane są krajami? Otóż w kraju południowomorawskim zarabia się średnio około 46 tys. CZK, co w przeliczeniu na naszą walutę daje ok. 7 800 złotych. Zdecydowanie niższe średnie wynagrodzenie utrzymuje się natomiast w kraju karlowarskim, gdzie wynosi ono niespełna 41 tys. CZK, czyli około 6 900 złotych. Z czego wynikają tak duże różnice? Przede wszystkim z dostępności ofert w danym regionie oraz ilości dużych firm, które w nim funkcjonują. Warto jednak pamiętać o tym, że w regionach, w których oferowane są wyższe zarobki na wyższym poziomie utrzymują się również koszty życia.

Podsumowując należy stwierdzić, że średnie zarobki w Czechach są obecnie niższe niż w Polsce. Tamtejszy rynek pracy nadal pozostaje jednak atrakcyjny dla naszych rodaków, co jest między innymi efektem dużej dostępności ofert zatrudnienia. W efekcie za naszą południową granicą pracuje aktualnie wielu Polaków, co potwierdza między innymi przelewy do Czech, które są realizowane z dużą częstotliwością.